Nelu Urs pastor într-un oraș cu peste 500 de biserici…

Nelu Urs a fost pastorul bisericii baptiste Speranta, din Dej, iar din 7 ianuarie 2007, a primit oferta de a sluji in aceeasi calitate, in comunitatea din Hickory, statul Carolina de Nord. S-a nascut in 1974, in orasul Bistrita si este casatorit din septembrie 2001, cu Adina, de profesie socio-pedagog, a carei pasiune a fost si a ramas aceea de a lucra pentru copii si pentru categoriile defavorizate social. Impreuna au doua fetite – Sara, 6, si Joanna Grace, 3, precum si doi baieti gemeni – John Mark si David Jeremiah – care tocmai au implinit cinci luni. Pentru fii si fiicele sale, Nelu Urs isi doreste sa fie mantuiti si Ii incredinteaza intotdeauna in mana Celui Atotputernic.In Romania, la Arad, Urs si-a lasat mama si un frate, Valentin, mezinul familiei. Cand vorbeste de copilarie, nimic nu il face sa se simta mai bine decat amintirea primei biciclete, un Pegas alb, primita in dar de la tatal lui, pe cand avea doar sapte ani.  

– In ce an ati ajuns in State? In ce orase/state ati mai locuit pana in prezent si in ce perioada? Unde locuiti acum si de cand? Pastrati legatura cu Romania?  
 
– Din martie 2004, cand am pus piciorul pe pamant american si pana in prezent, am locuit numai in in Hickory, NC. In ciuda distantei si a culturii diferite de aici, in adancul sufletului meu, ma simt inca foarte atasat de Romania si de poporul nostru, chiar daca legatura cu tara se rezuma la a parcurge zilnic stirile si a comunica cu familia si cu alti cativa prieteni si frati cu care colaborez.  
 
– Cum ati devenit pastor? Cand si unde v-ati facut studiile? Ce perspective vi s-au deschis la absolvire? Care a fost prima biserica pe care ati pastorit-o? Cum si cand ati ajuns sa pastoriti comunitatea din Hickory, NC?  
 
– Chemarea de a-L sluji pe Dumnezeu am simtit-o inca din 1990, cand m-am intors la El, dar abia in 1995 am luat calea pastoratiei, ca student la Institutul Teologic Baptist din Bucuresti. Mama si pastorul meu, fr. Petru Farc, m-au ajutat sa-mi gasesc locul in lucrare si m-au calauzit cu blandete si dragoste pe urmele Domnului Isus Christos.  
 
Dupa absolvire, in 1999, am slujit ca lucrator cu tineretul si misionar la biserica baptista Emanuel, in zona cercului misionar din zona Somesului, pentru ca doar cateva luni mai tarziu sa devin pastor, alaturi de fr. Ioan Manzat, la Speranta, o comunitate nou infiintata, din orasul Dej.  
 
La Hickory am ajuns prin calauzire divina. Am aflat de existenta acestei urbe in 2002, prin intermediul postului de radio Micul Samaritean, iar in 2004 am castigat la loteria vizelor si ne-am stabilit aici.  
 
– Prin ce se caracterizeaza biserica din Hickory?  
 
– Simt o adevarata pasiune si placere sa vorbesc despre biserica din Hickory, care se remarca prin dragostea fata de frati si fata de semeni, in general, concretizata in ospitalitate si deschidere, prin spiritul de familie si de sacrificiu, prin dinamism si un elan spiritual unic, mai ales ca media de varsta a membrilor nostri este sub patruzeci de ani.  
 
– Cati membri are biserica pastorita de dvs.?Vi se pare ca recesiunea isi spune cuvantul si in cazul lor? Ce resurse spirituale este biserica in masura sa le ofere celor afectati de nesiguranta si greutatile vietii? Cum raspunde biserica si din punct de vedere material, atunci cand vine vorba de someri si saracie?  
 
– Majoritatea celor saptezeci si noua de membri ai bisericii noastre lucreaza in constructii si cu toate ca au fost afectati de recesiune, intrucatsomajul a crescut de trei ori in ultimul an, nimeni nu a ramas fara serviciu, fara painea cea de toate zilele, asa ca avem nenumarate motive sa Ii multumim Domnului pentru purtarea Lui de grija.Ca orice alta biserica evanghelica, ne preocupa ajutorarea celor in nevoie, in special a fratilor in credinta, si dispunem in acest sens, de un buget pe care l-am folosit pentru a rezolva solicitarile venite din interiorul si din afara comunitatatii unde locuim.  
 
– Aveti tineri in comunitate? Cum se descurca, atunci cand se pune problema de a intelege si a vorbi in limba romana? Se impun deci, serviciile divine atat in romana, cat si in engleza? La capitolul introducerea limbii engleze in biserica stati bine? Ce programe de tineret aveti in derulare (tabere, scoli biblice de vacanta, etc.) ? Ce faceti pentru copiii din comunitate?  
 
– Asa cum am mai spus, suntem o biserica “tanara” si foarte flexibila, care a organizat si programe in limba engleza, cu vorbitori locali si uneori, cu frati americani. Deocamdata, nu cred ca se impune introducerea unui serviciu divin numai in engleza, deoarece tinerii nostri au un nivel acceptabil de intelegere a limbii romane, chiar daca aceasta a devenit pentru ei “the second language”.  
 
Nu trebuie ignorate nici clasele de scoala duminicala pentru copii si tineri, orchestra si corul. Ar mai fi de adaugat ca am achizitionat si un van al bisericii, intrumente si alte lucruri necesare bunului mers al acestor activitati. In plus, desfasuram anual, timp de aproape o saptamana, Scoala biblica de vacanta, unde am realizat diferite proiecte pentru comunitate, ajutand la Soup Kitchen si cantand la Nursing Homes. Aceasta este dublata de cel putin o tabara si de intruniri de tineret zonale puse la punct in colaborare cu celelalte biserici evanghelice din NC. De asemenea, Asociatia Tineretului si Asociatia Baptista din SUA si Canada realizeaza o serie de evenimente majore dedicate acestui segment de varsta.  
 
Sub genericul "Making Disciples at Home Who Will Go and Make Disciples of All Nations", in perioada 18-20 aprilie 2009, va avea loc la Hickory, Conferinta de Misiune a tineretului de pe Coasta de Est, unde vorbitori romani si americani vor sustine o serie de seminarii, urmate de o lucrare concreta de misiune in acest oras.  

Citiți mai mult accesând http://confluente.org/Pastorul_nelu_urs_munceste_din_placere_si_se_bucura_de_viata_in_paradisul_din_hickory_carolina_de_nord_.html

Acest articol a fost publicat în Uncategorized. Pune un semn de carte cu legătura permanentă.